Autor
Ondřej Sklenář
13.4.2022
No items found.

Jarná údržba auta – na tieto úkony nezabudnite

Pneumatiky prezúvajte nie podľa dátumu, ale podľa počasia. Nezabúdajte ani na ďalšie kroky jarnej údržby, a to ani pri firemných vozidlách.Hoci mnohí sa potešili prvým slnečným dňom a svojim vozidlám dopriali letné prezutie, bláznivé aprílové počasie vie ešte spôsobiť na cestách nemálo problémov. Ak pritom jazdíte aj služobne po Slovensku, či po Európe, prípadne sa ešte chystáte na veľkonočnú lyžovačku do hôr, odborníci radia s jarnou údržbou počkať. Platí to aj pre prezutie pneumatík, kde odporúčajú pozerať sa nie na dátum, ale najmä na počasie.„Podľa legislatívy je povinné mať zimné pneumatiky v závislosti od poveternostných podmienok, nie ročnej doby. Zároveň, ak už príde stále jarné a teplé počasie, je dôležité pneumatiky prezuť. Vyššie teploty totiž majú negatívny vplyv na jazdné a brzdné vlastnosti pneumatík a zhoršuje sa aj ich životnosť,“ upozorňuje Vladimír Guštafik, Head of Operations Services Business Lease Slovakia. Spoločnosť je poskytovateľom komplexnej mobility vrátane operatívneho lízingu pre právnické aj fyzické osoby. Z čoho by jarná údržba mala pozostávať?Tu je niekoľko rád:

Pneumatikám skontrolujte aj stav a opotrebenie

Ak je vonkajšia teplota dlhodobejšie vyššia než 8 stupňov, prezujte už letné pneumatiky. „Vysoké teploty môžu v závislosti od počtu najazdených kilometrov spôsobiť nadmerné opotrebenie pneumatík,“ konštatuje Vladimír Guštafik. Nesnažte sa šetriť tým, že dojazdíte v lete zimné. Zákonný limit pri letnej pneumatike je síce len 1,6 milimetra, no ak by ste zimné pneumatiky chceli používať v lete, museli by aj vtedy spĺňať svoju normu minimálnej hĺbky dezénu 3 mm. „Zimné pneumatiky majú okrem toho oveľa mäkšiu zmes než letné a vplyvom vyšších teplôt sa ich životnosť skracuje,“ upozorňuje Vladimír Guštafik.Business Lease dokonca odporúča svojim klientom z dôvodu zachovania bezpečnosti vymieňať opotrebené pneumatiky nie až pri zákonných limitoch, ale pri letných pneumatikách už pri hĺbke dezénu 2 mm a pri zimných pneumatikách pri 4 mm. „V prípade operatívneho lízingu pre klientov, ktorí majú uskladnené pneumatiky u našich zmluvných partnerov, hĺbku dezénu pravidelne kontrolujeme. Pokiaľ nespĺňajú odporúčania, automaticky klientom na prezutie objednávame novú sadu pneumatík,“ spresňuje.Ak si pneumatiky uskladňujete sami doma či vo firme, kontrolujte ich dezén v najhlbšom mieste, kvôli nerovnomernému opotrebeniu. Aj výmenu celých kolies je lepšie nechať urobiť v servise. „Pneuservis pri sezónnej výmene kolesá aj vyváži a tiež zmeria tlak v pneumatikách, či nie sú prehustené alebo podhustené, čo je pre bezpečnosť a ich životnosť dôležité,“ vysvetľuje. Skontrolujte tiež trhliny, praskliny, tlak v pneumatikách a správnu geometriu, ktoré by mohli spôsobiť prasknutie či prerazenie pneumatiky a zvýšiť tak riziko dopravnej nehody.

Výtlky ohrozujú aj geometriu

Výtlky na ceste nútia vodiča k plnému sústredeniu, no v zime pod nánosmi snehu si ich často nevšimnete. „Odnesie“ si to často geometria vozidla, ktorú po zime treba skontrolovať. „Nerovnomerne opotrebované pneumatiky, prípadne aj ťahanie vozidla do strany či tzv. plávanie, môže byť dôsledkom porušenia správnej geometrie nápravy,“ upozorňuje Vladimír Guštafik.Správne nastavenie geometrie určite neopomeňte, práve nestabilita v zákrutách môže byť nebezpečné nielen pre vás, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Geometriu si určite nechajte skontrolovať pri akomkoľvek náznaku zmeny jazdných vlastností alebo stability auta, pokiaľ ste už skontrolovali správne nahustenie pneumatík. Pri autách na operatívny lízing vás na prípadné problémy s geometriou upozorní priamo pneuservis pri prezutí pneumatík. „V prípade potreby navrhnú kontrolu a nastavenie geometrie,“ podotýka Vladimír Guštafik.

Ručné umytie či „kefy“? Hlavne čistite! A aj podvozok

Poriadny jarný kúpeľ by nemal minúť ani vaše vozidlo. Hoci „sprchu“ by ste mu mali dopriať pravidelne, na jar je dôležitá dôkladná očista nielen karosérie, ale aj podvozku – nánosy soli a nečistôt sa totiž môžu prichytiť na podvozku a spôsobiť aj zapečenie bŕzd. „Predídete tak rýchlejšiemu hrdzaveniu vozidla,“ upozorňuje Vladimír Guštafik. Ak už hrdzu voľným okom na podvozku vidíte, je lepšie požiadať v servise o jej ošetrenie. Rovnako si nechajte skontrolovať stav ochranných manžiet podvozkových častí, ako napríklad kĺbových hriadeľov a čapov.Pri zanedbaní prevencie to môže mať za následok väčšie poškodenie ochranných manžiet a následné poškodenie krytých častí. „Ak ste zistili aj poškodenie antikoróznej ochrany karosérie, tú vám ošetria v kvalitnom servise vhodnou opravárenskou technológiou,“ dodáva Vladimír Guštafik. Karosériu je lepšie vyčistiť šetrnejšie, aby kamienky nepoškriabali lak. Popri štandardným strojovým autoumyvárkam napr. na čerpacích staniciach, je vhodnou alternatívou aj ručné umytie, či už samoobslužné alebo s kvalifikovanou obsluhou.„Ručné umytie vozidla v špecializovaných ručných umývarkach je komplexné, veľmi dôkladné, ekologické a šetrné k vozidlu,“ vypočítava výhody Vladimír Guštafik. Starostlivosť venujte aj očiste interiéru a hlavne batožinovému priestoru. Práve tam sa pri prenášaní lyží mohlo vplyvom vlhka vytvoriť ideálne prostredie pre pleseň. Vyčistiť a vytepovať si zaslúžia aj koberčeky pod nohami. Spoločnosť Business Lease ponúka svojim klientom možnosť využitia partnerských ručných autoumývariek, kde si môžu dať vodiči kvalitne a umyť vozidlo či jeho interiér.

Brzdy – zapečenie je nebezpečné

Nánosy špiny a soli na cestách môže mať negatívny vplyv aj na brzdový systém. Spolu s brzdným prachom sa vedia silno zapiecť na komponentoch brzdového systému a spôsobiť ich nadmernú koróziu. Pocítiť to môžete vibráciami a chvením, alebo aj pískaním, čo už môže byť neklamný signál kritického opotrebenia.„Brzdová sústava musí pôsobiť na všetky kolesá nápravy rovnakou intenzitou,“ hovorí odborník. Stav brzdového systému preveríte testom v servise. „Mnohé vozidlá disponujú signalizáciou opotrebenia brzdových segmentov, ktoré vodiča na potrebu návštevy servisu upozornia,“ podotýka Vladimír Guštafik. V ostatných vozidlách môže byť indikátorom rozsvietenie kontrolky poklesu brzdovej kvapaliny, alebo chvenie či neobvyklé zvukové prejavy pri brzdení.

V klimatizácii nemnožte batérie

Letná sezóna dá klimatizácii opäť zabrať. Je preto dôležité jej stav a najmä funkčnosť skontrolovať a prečistiť ju, aby ste zamedzili množeniu baktérií a plesní. Tie sa usádzajú v klimatizačných filtroch, ktoré inak slúžia na zachytávanie prachu a alergénov.„Pokiaľ už začnete cítiť zápach z klimatizácie, je potrebné ju vydezinfikovať. A to najmä odparovač a potrubia klimatizácie,“ spresňuje Vladimír Guštafik. Dezinfekciu radšej zverte do rúk odborníkov v servise.

Skontrolujte kvapaliny, aj ich prípadný únik

V rámci jarnej údržby prekontrolujte aj kvapaliny, najmä brzdovú, v chladiči a v ostrekovačoch. Únik brzdovej kvapaliny či oleja sa významne podpisujú pod oslabenie funkčnosti vozidla. Pokiaľ je to možné, skontrolujte aj tesnosť olejovej vane motora a prevodovky. Pokiaľ ide o kvapalinu do ostrekovačov, stačí postupne dopĺňať letnú zmes.„Jej výhodou je, že oveľa lepšie čistí sklo od hmyzu a iných letných nečistôt,“ hovorí Vladimír Guštafik. Určite nedávajte do ostrekovačov vodu s prostriedkami na čistenie, napríklad riadu, ktoré okno len napenia, no neočistia.

Stierače musia byť funkčné

Obdobne medvediu službu spravia aj nefunkčné stierače, ak sú gumičky na stieracích lištách prestarnuté, resp. ich funkčnosť oslabili nečistoty a soľ v zime. Ak stieracie lišty zanechávajú na okne šmuhy, pomôcť môže ich manuálne očistenie napr. mokrou handričkou či špongiou.Ak ani to nepomôže, je čas ich vymeniť. Ak ste počas zimy vymieňali žiarovky v svetlometoch, odporúčame aj kontrolu ostatných žiaroviek a prípadne nastavenie stretávacích, diaľkových a či hmlových svetiel. Odskakujúce kamienky mohli v zime spôsobiť aj prasklinu na čelnom skle či svetlometoch. Pozorne skontrolujte ich stav.

Kedy kontrolovať lekárničku

Ak ste počas zimy nepoužívali lekárničku, jej dátum exspirácie kontrolovať nemusíte. V prípade neporušenej lekárničky sa už na to neprihliada, a teda ju môžete mať vo vozidle aj po vypršaní jej platnosti, no to platí iba na neporušené lekárničky. Ak ste však jej obsah počas lyžovačky či inej poistnej udalosti využili, doplňte ho, no po exspirácii lekárničky si zadovážte novú.KontaktBusiness Lease Slovakia s.r.o, Twin City Tower, Mlynské Nivy 10, 821 09 Bratislavap.volckova@businesslease.sk, tel.: +421 2 5810 3860, www.businesslease.skO spoločnosti Business LeaseBusiness Lease Slovakia je stredoeurópskou lízingovou spoločnosťou patriacou do skupiny Business Lease Group. Spoločnosť sídli v Bratislave a má pobočku v Košiciach. Nadnárodná spoločnosť pôsobí aj v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku a je divíziou AutoBinck Group (www.autobinck.com).Na Slovensku bola spoločnosť Business Lease založená v roku 1998 v Bratislave. Podporujeme myšlienky spoločenskej zodpovednosti, mobility, inovácií, cirkulárnej ekonomiky a veľmi nám záleží na spokojnosti našich zákazníkov, zamestnancov aj našich dodávateľov. Dávame si záležať na budovaní zdravej firemnej kultúry a hodnotách. Okrem veľkých medzinárodných zákazníkov poskytujeme služby aj pre menšie a stredne veľké spoločnosti s balíkmi služieb šitých na mieru.Komplexné riešenie mobility:Služby pre firmy:

Služby pre fyzické osoby:

O spoločnosti AutoBinck Group AutoBinck Group je medzinárodná spoločnosť s centrálou v holandskom Utrechte. AutoBinck Group pôsobí na trhu od roku 1907 a dnes je jedným z popredných hráčov v oblasti poskytovania mobility v Európe. Skupina má tri divízie, patrí pod ňu 24 spoločností v 7 európskych krajinách. Celkový počet zamestnancov AutoBinck Group je 1 102. Ročné tržby skupiny predstavujú 985 miliónov.

Dovoľte nám kontaktovať vás

Nechajte nám svoj kontakt a my sa vám ozveme
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Táto webstránka využíva súbory cookies

Využívame súbory cookies, aby sme Vám poskytli čo najlepšie služby, neustále sa zlepšovali a zapamätali si Vaše preferencie pre ďalšie návštevy. Kliknutím na tlačidlo "Akceptovať všetko" súhlasíte s používaním všetkých súborov cookies. Tlačidlom "Odmietnuť nepovinné cookies" súhlasíte s používaním iba mandatórnych súborov. Tu sa môžete dozvedieť Viac o cookies a nastavení súkromia.