Počasie, výtržníctvo, ale aj alkohol vedia zmeniť príjemný zážitok na strastiplnú skúšku pre vodičov. Na toto si dajte pozor.
----------------------------------------------------------------------------------------
Rozhodli ste sa na hudobný festival cestovať autom? Extrémne počasie, ale aj podgurážení výtržníci a alkohol sú vždy najväčšími rizikami pre vodičov. Ako ich zmierniť a čo robiť v prípade škôd vandalov na vozidle, radí Vladimír Guštafik, Head of Operations Services Business Lease Slovakia.
„Mnohé škody kryje havarijné poistenie, no vždy treba dodržať úkony a podmienky stanovené poisťovňou, aby vám nekrátila či nezamietla poistné plnenie,“ upozorňuje.
----------------------------------------------------------------------------------------
Krupobitie, prívalový dážď či silný vietor dokážu narobiť značné škody nielen počas jazdy, ale aj v prípade zaparkovaných vozidiel. Ak je to čo i len trochu možné, snažte sa zaparkovať vozidlo na chránenom mieste. Neparkujte ho však pod stromami, kde hrozí v prípade silného vetra či podmočenia pôdy pád vetiev aj celého stromu. V prípade prudkých prívalových dažďov, ak to situácia dovoľuje, je zas ideálne preparkovať vozidlo na vyvýšené miesto, kde je najmenší predpoklad zaplavenia vozidla. Ak však plochu, kde vozidlo stojí, zaplavilo, a voda dosahuje nástupnú výšku vozidla, je akákoľvek ďalšia jazda nebezpečná.
„Pokiaľ je aj stojace vozidlo zaliate vodou tak, že sa pod vodu dostal aj motor vozidla, neodporúča sa po opadnutí vody motor štartovať, nakoľko môže prísť k jeho poškodeniu. Vozidlo je potrebné odtiahnuť do servisu a nechať ho dôsledne skontrolovať a odborne vysušiť,“ dodáva Vladimír Guštafik.
Majte tiež na pamäti, že ak sa pokúsite vozidlom i tak o prejazd zaplavenej časti cesty, kde je zjavné, že hrozí, alebo už došlo k nasiaknutiu motora vodou, takéto škody vám poisťovňa nepreplatí ani z havarijného poistenia.
----------------------------------------------------------------------------------------
Ďalšou hrozbou v letných mesiacoch je parkovanie na čerstvo pokosených a vysušených poliach či lúkach, ktoré sa počas konania letných festivalov alebo koncertov často využívajú ako dočasné parkovacie plochy.
„Treba mať na pamäti, že suchá tráva alebo slama sa môžu od horúceho výfuku auta ľahko vznietiť a začať horieť, preto je potrebné starostlivo vyberať parkovacie miesto, prípadne po zaparkovaní pár minút počkať a skontrolovať situáciu pod vozidlom,“ pripomína Vladimír Guštafik. Sú známe prípady aj z nedávnej minulosti, kde z dôvodu samovznietenia trávy pod vozidlom zhorelo aj viacero vozidiel naraz.
----------------------------------------------------------------------------------------
Pri hromadných akciách, akým festivaly sú, sa často nedá vyhnúť ani škodám bez známeho vinníka. Podgurážení vandali dokážu nielen poškodiť vozidlo, ale ho aj zdemolovať. Ako však podotýka Vladimír Guštafik, nezáleží, či ste vinníka identifikovali alebo nie.
„Ak pri takejto poistnej udalosti dôjde napríklad k poškodeniu skla, karosérie, pneumatík a podobne, je vhodné poškodenia vždy aj fotograficky zdokumentovať priamo na mieste a pri väčších škodách aj privolať políciu,“ radí Vladimír Guštafik. Ide najmä o prípady, kedy je škoda zjavne dôsledkom úmyselného konania cudzej osoby. Treba si uvedomiť, že vozidlá majú dnes väčšiu a drahšiu výbavu. Ak dokumentácia, vrátane fotodokumentácii, chýba, prípadne je neúplná, poisťovňa môže krátiť až odmietnuť plnenie.
Ak využívate služobné vozidlo či vozidlo na operatívny lízing, a to sa stalo terčom výtržníkov, políciu privolajte. „My odporúčame a vodičov inštruujeme k tomu, aby zavolali políciu vždy, ak ide o vandalizmus, prípadne je jasné, že škodu zavinil iný účastník cestnej premávky,“ vysvetľuje odborník Business Lease.
V prípade totálnej škody vozidla, ak by napríklad zhorelo do tla, zostalo zdemolované alebo ho ukradli, poskytuje poisťovňa obvykle plnenie do výšky trhovej ceny auta. Tá je zvyčajne nižšia, než účtovná hodnota vozidla v čase poistnej udalosti. Rozdiel môže hlavne pri novších vozidlách dosiahnuť tisícky eur a znáša ho klient poisťovne.
„Pri operatívnom lízingu kryje finančnú stratu, teda rozdiel medzi účtovnou zostatkovou hodnotou vozidla v čase poistnej udalosti a trhovou cenou auta tzv. GAP poistenie. Napríklad v Business Lease ho má klient automaticky zahrnuté v havarijnom poistení,“ podotýka.
----------------------------------------------------------------------------------------
„Kým štandardné povinné zmluvné poistenie kryje len škody, ktoré spôsobíte inému účastníkovi cestnej premávky, kvalitné havarijné poistenie kryje aj škody vzniknuté neznámym vozidlom či osobou alebo počasím. A to v dôsledku škôd spôsobených, vandalizmom, krádeže vozidla či jeho časti, pri parkovaní alebo cúvaní na parkovisku, živelnou udalosťou a podobne,“ vysvetľuje Vladimír Guštafik.
Ako však dodáva, dôležité je mať nielen uzavreté havarijné poistenie, ale poistnú udalosť aj zdokumentovať.
„V prípade vozidiel na operatívny lízing je tiež potrebné udalosť zdokumentovať, avšak následne už proces riešenia poistnej udalosti vybavuje lízingová spoločnosť,“ dodáva.
V prípade havarijného poistenia dostanete náhradu vo výške nákladov na opravu vozidla po odrátaní dohodnutej spoluúčasti.
----------------------------------------------------------------------------------------
Výlukami, kedy poisťovňa kráti či môže úplne odmietnuť poistné plnenie, sú aj poistné udalosti, ktoré ste spôsobili vy pod vplyvom alkoholu, alebo ste išli vedome do rizika, ak k poistnej udalosti došlo počas jazdy. Preto je potrebné pamätať, koľko ste toho aj deň pred jazdou vypili.
Aj zbytkový alkohol vám totiž môže okrem nemalej pokuty či zadržania dokladov výrazne predražiť škodu, ktorú ste na vozidle spôsobili, a to aj v prípade, že máte uzatvorené havarijné poistenie.
----------------------------------------------------------------------------------------
Kontakt
Business Lease Slovakia s.r.o, Twin City Tower, Mlynské Nivy 10, 821 09 Bratislava
p.volckova@businesslease.sk, tel.: +421 904 892 646, www.businesslease.sk
O spoločnosti Business Lease
Business Lease Slovakia je stredoeurópskou lízingovou spoločnosťou patriacou do skupiny Business Lease Group. Spoločnosť sídli v Bratislave a má pobočku v Košiciach. Nadnárodná spoločnosť pôsobí aj v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku a je divíziou AutoBinck Group (www.autobinck.com).
Na Slovensku bola spoločnosť Business Lease založená v roku 1998 v Bratislave. Podporujeme myšlienky spoločenskej zodpovednosti, mobility, inovácií, cirkulárnej ekonomiky a veľmi nám záleží na spokojnosti našich zákazníkov, zamestnancov aj našich dodávateľov. Dávame si záležať na budovaní zdravej firemnej kultúry a hodnotách. Okrem veľkých medzinárodných zákazníkov poskytujeme služby aj pre menšie a stredne veľké spoločnosti s balíkmi služieb šitých na mieru.
Komplexné riešenie mobility:
• Operatívny leasing pre firmy https://businesslease.sk
• Krátkodobý prenájom https://businessrent.sk
• Operatívny lízing pre zamestnancov a fyzické osoby https://activelease.sk
• Predaj preverených jazdených áut po operatívnom leasingu https://carsandcare.sk
O spoločnosti AutoBinck Group
AutoBinck Group je medzinárodná spoločnosť s centrálou v holandskom Utrechte. AutoBinck Group pôsobí na trhu od roku 1907 a dnes je jedným z popredných hráčov v oblasti poskytovania mobility v Európe. Skupina má tri divízie, patrí pod ňu 24 spoločností v 7 európskych krajinách. Celkový počet zamestnancov AutoBinck Group je 1 102. Ročné tržby skupiny predstavujú 985 miliónov.