Čo by ste si teraz mohli kúpiť, keby ste vaše auto leasovali?

Ako hovorí náš zabrzdený manažér, vlastniť auto je to najlepšie.

Tento pocit je celkom pochopiteľný, no ak sa pozrieme na skutočný dopad takého nákupu na stav firmy, prídeme k celkom iným záverom.


Skutočná cena auta je odlišná od cenovky v showroome

Do nákladov, ktorú auto pre firmu predstavuje, si totiž často zabúdame pripočítať veľké nevyhnutné položky. Ukážeme si ich na príklade obľúbeného päťdverového hatchbacku Volkswagen Golf 1,5 TSI 96kW Comfortline.

Bezúročne a v hotovosti ho kúpite za 14 490 € bez DPH.

Po roku stratí vozidlo bežne 30 až 50 % svojej hodnoty. Ak by ste ho chceli predať, povedzme, po štyroch rokoch, v súčasnosti by ste zaň na trhu jazdených vozidiel dostali 8 100 € bez DPH. Samotné auto by vás teda stálo 6 390 € bez DPH.

Teraz ale poďme prirátať 4-ročné náklady: poplatok za registráciu 243 €, pravidelnú úhradu PZP a havarijného poistenia v hodnote 2 150 €, cestnú asistenciu 238 € aj daň z motorového vozidla spolu s diaľničnou známkou 575 €.

Ďalej vám vzniknú bežné náklady na nákup, výmenu a uskladnenie pneumatík vrátane opravy defektov, ktoré tvoria za celé obdobie minimálne 723 €, ostatné opravy a kompletný servis a údržba v priemere 1 342 € a v prípade potreby náhradného vozidla počas servisovania ďalších asi 660 €.

To znamená, že za mobilitu musíte počas štyroch rokov zaplatiť 12 321 €.

K fyzickým nákladom je však potrebné prirátať aj čas strávený v servise, pneuservise či pri administratíve spojenej s vlastníctvom auta. A na koľko si ceníte stratu vlastného času? Za štyri roky to je minimálne 480 .

Napokon, nemôžeme tiež zabudnúť, že pri kúpe vozidla musíte kapitál presunúť okamžite a v plnej výške. Preto vám môže chýbať pri iných investíciách do rozvoja firmy, a tak auto nadobúda aj hodnotu obetovanej príležitosti. Vďaka tomu ste sa mohli pripraviť až o ďalších 4 110 €.

Aj po úspešnom predaji po 4 rokoch vás auto obstarané do majetku firmy bude stáť 16 911 €.


Spočítajte si to, pre istotu, ešte raz

Porovnajme si teraz rovnaké obdobie (4 roky) s operatívnym lízingom pri nájazde 20 tisíc kilometrov ročne. Mesačne zaplatíte 249 €, teda za štyri roky spolu 11 952 €.

Služba pritom zahŕňa kompletnú starostlivosť od objednania, registráciu vozidla až po jeho odpredaj po ukončení lízingu. Odpadnú vám tiež starosti s platením dane z motorového vozidla, povinného zmluvného a havarijného poistenia, a navyše získate aj GAP poistenie. To kryje rozdiel medzi trhovou a účtovnou hodnotou vozidla v prípade totálnej škody alebo krádeže.

V rámci balíka služieb od lízingovej spoločnosti dostanete aj riešenie poistných udalostí, nonstop cestnú asistenčnú službu v celej Európe, kompletný servis a údržbu vozidla, komplexnú starostlivosť o pneumatiky, ako aj pick-up servis a náhradné vozidlo počas doby prípadnej opravy. Samozrejmosťou je aj diaľničná známka.

 

Na vás zostane už len jazdiť a tankovať. S možnosťou využiť palivové karty od lízingovej spoločnosti vás navyše aj to tankovanie vyjde menej.

Potenciálna úspora za štyri roky teda hovorí jasnou rečou – 4 959 € v prospech operatívneho lízingu.

 

 


Čo by ste si teda mohli kúpiť, keby ste vaše auto leasovali?

Mohli by ste desiatim kolegom kúpiť nové firemné notebooky, vďaka ktorým by pracovali efektívnejšie.

Mohli by ste zorganizovať teambuilding pre vašich ľudí, čím by ste podporili entuziazmus do práce a pozitívne ich motivovali k lepším výkonom.

Mohli by ste si kúpiť 9 kusov 200-ročného prezervatívu, ktorý sa pred tromi rokmi vydražil v online aukcii. Aj takéto bizarné riešenie je totiž rovnako rozumné ako minúť 4 959 € za každý kus vo vašom vozovom parku.

Ak budete chcieť vaše peniaze v nasledujúcom období skutočne investovať, ozvite sa nám a radi nájdeme vhodné autá aj pre vašu firmu.


Kontakt

Business Lease Slovakia s.r.o, Twin City Tower, Mlynské Nivy 10, 821 09 Bratislava

p.volckova@businesslease.sk, tel.: +421 2 5810 3860, www.businesslease.sk

Kontaktujte nás